Dom opieki-Strzemieszyce


Dom Opieki dla osób Starszych im. Sługi Bożej M. Józefy Hałacińskiej Założycielki Zgromadzenia


 

Dom Opieki został powołany do istnienie decyzją Zarządu Zgromadzenia jako votum upamiętnienia życia i działalności Matki Założycielki (jest to bowiem drugi dom budowany przez Matkę Założycielką istnieje od 1920 r. Przebudowany i dostosowany do zamieszkania Sióstr i Osób Starszych został otwarty w dniu 4.10.2004 roku. Uroczyście poświęcony przez delegata Bpa Adama Śmigielskiego – Ks. Jana Gaika w dniu 6.01.2005 roku, w tym dniu było już 10 mieszkańców. Dom został zatwierdzony przez Wojewodę Śląskiego w marcu 2005 roku.

Liczba mieszkańców ciągle wzrasta, obecnie w 2012 roku jest 25 mieszkańców i 14 Sióstr oraz oczekujących na przyjęcie ok. 40 osób – jest to świadectwo dla opieki świadczonej przez Siostry i pracowników.

Mieszkańcami opiekują się Siostry Pielęgniarki:

s. Sławomira Kaproń

s. Dariusza Baran

s. Radosława Kuczmarska

ponadto 6 opiekunek świeckich.

Zajęcia terapii zajęciowej i gimnastykę prowadzi s. Noela Brodowska. W stołówce, w kuchni i na portierni pracują również Siostry.

Za funkcjonowanie i koordynację zajęć odpowiada Przełożona Domu i Dyrektor

s. Krystyna Chodkowska.

Harmonogram dnia jest następujący:

6:00 – Toaleta poranna Mieszkanek

7:45 – Komunia Święta dla chętnych, w niedzielę i święta Msza Święta

8:00 – 9:00 – Śniadanie

9:30 – Modlitwa różańcowa.

10:00 – Ćwiczenia ogólno-usprawniające

10:30 – Spotkanie przy kawie i herbacie

Terapia zajęciowa

12:00 – Modlitwa Anioł Pański

Przygotowanie do obiadu

13:00 – 15:00 – Obiad

Czas na odpoczynek

15:00 – 18:00 – Wyjście na spacer, rozmowy, podwieczorek, spotkania z rodzinami,

oglądanie telewizji, indywidualna modlitwa, dowolne zajęcia

17:30 – Kolacja

Toaleta wieczorna Mieszkanek

Udział w oglądaniu wybranego programu Telewizyjnego

Rozmowy

Modlitwa wieczorna

22:00 – Cisza nocna

W zajęciach terapii wykonywane są prace szydełkiem, drutach, wykonywanie ozdób świątecznych, wycinanki, malowanie, rozwiązywanie krzyżówek. W terapii pomaga s. Krystyna Olewińska z Instytutu Misjonarek Chrystusa – nasza mieszkanka.

Harmonogram dnia jest urozmaicony w zależności od pory roku i samopoczucia mieszkańców. Są to spacery w ogrodzie, gry na świeżym powietrzu, czasem wspólnym grillowaniu.

Dla bardziej sprawnych organizowane są wyjazdy do pobliskich sanktuariów, do Częstochowy, Leśniowa, Piekar Śląskich, Matki Bożej Anielskiej, św. Antoniego w Gołonogu.

Mieszkańców Domu odwiedzają dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna ze swoim programem jasełek, dnia Mamy czy Babci oraz programem muzyczno rozrywkowym. Uroczyście zaznaczony jest  w programie dnia dzień urodzin lub imienin każdego z mieszkańców. Święta, a szczególnie Wigilia pod przewodnictwem miejscowych kapłanów i Sióstr do Bożego Narodzenia uroczyście świętowane. Wielkim przeżyciem jest dla wszystkich mieszkańców w Domu Dzień Chorego (11 lutego każdego roku) w programie dnia jest uroczysta Msza Święta poprzedzona Sakramentem spowiedzi, Sakrament Chorych, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, następnie wspólny obiad – mieszkańców, gości, Ks. Proboszcza i Sióstr. Dzień ten na długo pozostaje w pamięci mieszkańców.

  s. Krystyna Chodkowska

Przełożona i Dyrektor Domu

Kontakt:

Dyrektor s. Krystyna Chodkowska

DOM OPIEKI DLA OSÓB STARSZYCH

im. Sługi Bożej M. Józefy Hałacińskiej

Siostry Pasjonistki

ul. Majewskiego 19

42-530 Dąbrowa Górnicza – Strzemieszyce

Tel. & Fax.:  32/268-18-50

email: dom.opieki1@vp.pl